VoIP coraz bardziej “zachmurzony”
Coraz więcej firm i instytucji rezygnuje z własnej infrastruktury teleinformatycznej na korzyść struktury wyniesionej w chmurę. Czym jest ta tajemnicza chmura i jak ja okiełznać, żeby nie spadł na nas grad w postaci skarg niezadowolonych użytkowników albo klientów?
Przede wszystkim określenie chmura to twór nowomowy ‘biznesoidów’, parających się branżą IT a określający zwirtualizowane usługi, a w zasadzie pakiety usług sieciowych i telekomunikacyjnych, zagregowanych w centrach danych dostawcy usług. Dane w tym przypadku gromadzone są i serwowane z dysków i baz danych dostawcy, którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezawaryjnego dostępu do nich i tworzenie kopii zapasowych.
W także operatorzy usług telekomunikacyjnych zaczęli świadczyć swoje usługi typu SaaS oraz IaaS w chmurach. Przykładem mogą być operatorzy Aiton Caldwell SA (właściciel marki Freeconet) i Focus Telecom Polska Sp. z o.o. . Świadczone przez nich usługi pozwalają firmom na zrezygnowanie z własnej infrastruktury telefonicznej i przeniesienie ich na wirtualne centrale (vPBX). Dzięki temu z jednego miejsca mogą zarządzać telefonami i numerami, tworzyć infolinie, IVR-y (Interactive Voice Response), call/contact center wedle własnych potrzeb.
Focus, dzięki współpracy z firmą Voipoint, na życzenie klienta jest w stanie dostarczyć także telefony, skonfigurowane do współpracy ze swoimi usługami. Pozwala to klientowi zaoszczędzić czas i eliminuje problemy z konfiguracją urządzeń. Dodatkowo klient ma scentralizowane statystyki i billingi połączeń oraz mechanizmy antyfraudowe (zapobiegające nadużyciom telefonicznym) , limitowanie miesięcznych kosztów na połączenia telefoniczne oraz prostą integrację z CRM-em (Customer Relationship Management) czyli systemem zarządzania relacji z klientami.
Jak widać, zaletą rozwiązań w chmurze jest prostota, brak konieczności posiadania własnych urządzeń typu serwery, macierze dyskowe, centrale telefoniczne, etc. Mniej kabli, nie trzeba troszczyć się o zasilanie i wychłodzenie urządzeń. Dostajemy gotowe rozwiązania do monitorowania usług i alertowania problemów. Tworzenie kopii zapasowych naszych danych będzie odbywało się również w chmurze, dzięki czemu nie potrzebowali będziemy olbrzymich zasobów dyskowych.
A jakie wady? Przede wszystkim uzależnienie od jednego dostawcy, w razie gdy będzie on miał problemy techniczne lub finansowe może to odbić się na usługach, które do takiej chmury przenieśliśmy. Do tego niepokojące są raporty ze skuteczności odtwarzania danych z kopii zapasowych (Data Recovery) , która średnio wynosi 76% – na całym świecie w najlepszych laboratoriach. Do tego pozostaje pytanie – co jeżeli będziemy chcieli przenieść nasze usługi do innej chmury? Czy obecny dostawca usług posiada mechanizmy pozwalające na tego typu zabieg. Raczej wątpliwe.
Czy warto? To pytanie pozostawiam otwarte. Może ktoś zechce podzielić się swoimi doświadczeniami? Zapraszam do komentowania 🙂
Tagi: Aiton Caldwell, centrale, contact center, CRM, Freeconet, operator, PBX, VoIP, VoIPoint