Telemdicine – VoIP w służbie zdrowia
VoIP, jest już na tyle stabilną i sprawdzoną technologią, że znajduje zastosowanie w rożnych gałęziach życia. Z powodzeniem wykorzystywany jest w hotelach, małych i dużych firmach
oraz urzędach. Ostatnio coraz częściej wykorzystywany jest także przez instytucje medyczne. Z przykładem takiego zastosowania zetknąłem się kilka miesięcy temu w Wielkiej Brytanii, gdzie firma v-connect stworzyła system wideo-telefonii dla NHS (odpowiednik polskiej służby zdrowia). System oparty jest na prostych set-top-boxach (STB), dostarczanych pacjentom, za pomocą których mogą komunikować się z personelem medycznym. Komunikacja głosowa oparta jest na protokole SIP. Dodatkowo urządzenia STB mogą odczytywać i przekazywać pomiary z wagi elektronicznej i ciśnieniomierza wprost do lekarza pierwszego kontaktu. Personel medyczny do komunikacji z pacjentami jest wyposażony w aplikacje wideo-telefonu które mogą działać na komputerach PC, tabletach, telefonach komórkowych. Cała komunikacja pomiędzy pacjentami a pracownikami służby zdrowia jest szyfrowana aby zapobiec możliwości podsłuchania transmisji VoIP.
Rozwiązanie z powodzeniem wykorzystywane, przede wszystkim w przypadku osób, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą swobodnie się poruszać i udać na wizytę w przychodni. Upraszcza także z komunikację lekarzem pierwszego kontaktu, który może bez fizycznej obecności pacjenta, podjąć decyzję o dalszym przebiegu leczeni albo o konieczności hospitalizacji pacjenta.
Więcej informacji na stronie http://www.v-connect.co.uk/
Tagi: SIP, telefon, VoIP, wideo, zdrowie