Jak odkorkować polskie miasta?
Korki to zmora każdego większego miasta. W skali miesiąca tracimy przez nie średnio 7 godzin, a rocznie kosztują nas dodatkowe 3 tysiące złotych1. O ten czas i pieniądze obywateli warto powalczyć.
W Raporcie „Inteligentny Rozwój Miasta” Przemysław Wojtkiewicz z Integrated Solutions stwierdza, że kluczem do rozwiązania problemu korków jest zastosowanie odpowiednich mechanizmów analizujących natężenie ruchu drogowego w czasie rzeczywistym. Bez nich uruchomienie kolejnych urządzeń czy aplikacji nie przyniesie wymiernych rezultatów.
– Zdarza się, że miasta inwestują w szereg rozwiązań, które choć w zamierzeniu mają ułatwiać życie i usprawniać ruch, w praktyce jeszcze bardziej komplikują całą sytuację. Taki scenariusz to konsekwencja braku analizy. Za przykład mogą posłużyć przyciski dla pieszych. Ich instalacja na każdym skrzyżowaniu, bez wyjątku, opóźnia ruch, a nie go upłynnia – wyjaśnia Przemysław Wojtkiewicz, dyrektor linii Smart City w Integrated Solutions (IS).
W opinii eksperta miasta powinny zainwestować w systemy predykcji ruchu
i stworzenie on-line’owego modelu ruchu. Posiadanie odpowiednich informacji sprawi, że procesy odkorkowania miasta skutecznie wspomogą z kolei takie rozwiązania, jak projekty open data, systemy park & ride, dynamiczna informacja na znakach zmiennej treści, inteligentna sygnalizacja świetlna czy organizacja przejazdu pojazdów uprzywilejowanych.
– System klasy ITS (z ang. Inteligent Transportation System) w oparciu
o infrastrukturę ICT (z ang. Information and Telecommunication Technology) może pomóc w odkorkowaniu miast, choćby poprzez zbieranie i odpowiednie przetwarzanie bieżących informacji o wszystkich zdarzeniach, które mają wpływ na ruch w mieście. Przykładem miasta, które można traktować jako inspirację jest Stuttgart, w którym działa Centrum Zarządzania Ruchem. To wspólna inicjatywa wszystkich służb miejskich, medycznych, policji, zarządu dróg
i operatorów transportu zbiorowego. Szacuje się, że dzięki Centrum, każdego dnia udaje się zredukować długość korków nawet o ok. 20 kilometrów2 – podsumowuje Przemysław Wojtkiewicz.
Więcej informacji na temat tego, jak usprawnić ruch w mieście znajduje się
w Raporcie „Inteligentny Rozwój Miasta”. Materiał został opracowany przez Orange, Integrated Solutions, przy wsparciu Fundacji Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych. Raport można pobrać bezpłatnie na stronie www.smartcity2020.pl.
1 Przegląd ITS, 15/2009, Integracja Zarządzania Ruchem na Przykładzie Stuttgartu, Łukasz Franek.
2 Raport Techniczny: Oszacowanie straty czasu w podróżach samochodowych w Warszawiewynikającej z nadmiernego natężenie ruchu, Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej, NaviExpert sp. z o.o, 2012 rok.
Źródło: Integrated Solutions