Wpływ rozwoju internetu oraz technologii mobilnych na rozwój komunikacji
Potrzeba komunikacji, wyrażająca się w przesyłaniu i przechowywaniu informacji, rozwijała się wraz z rozwojem społeczeństwa ludzkiego. Od czasów starożytnych światło i dźwięk służyły jako środki dzielenia się informacjami. Dźwięk jako podstawa naszej komunikacji werbalnej. Światło ogniska – gdy odległość między ludźmi była zbyt duża. Właśnie światło okazało się najbardziej skutecznym nośnikiem informacji, przydatnym do wysyłania krótkich wiadomości na znaczne odległości. Latarnie możemy zatem uznać za prapoczątek systemu łączności. Wynalezienie energii elektrycznej otworzyło drogę do tworzenia nowych narzędzi umożliwiających przekazywanie wiadomości na odległość. Najpierw w sposób przewodowy, a następnie bezprzewodowo. Połączenie elektryczności z magnetyzmem w XIX wieku doprowadziło do wynalezienia telefonu i telegrafu. Bezprzewodowa umiejętność łączności stała się bazą technologiczną dla wszystkich znanych dziś mediów: radia, telewizji, Internetu, mobilnej komunikacji, która dziś jest na porządku dziennym. Zaledwie w dwa i pół wieku, tj. od czasu wynalezienia telegrafu do dnia dzisiejszego, ludzkość zrobiła ogromny krok naprzód w rozwoju komunikacji: telegraf (1753), obrotowe maszyny drukarskie (1847), telefon (1870), radio (1895), telegraf bez drutu (1922),telewizja (1930), Internet (1969) i wreszcie telefon komórkowy (1973). Nastąpił wręcz rewolucyjny rozwój technologii społeczeństwa informacyjnego; dokonał się przewrót w dziedzinie informacji, sposobie myślenia i działania człowieka.
W ostatnim czasie niewątpliwie największy wpływ na rozwój komunikacji ma wciąż rozwijający się Internet oraz technologie mobile. Rozwój urządzeń takich jak laptop, tablet, czy smartfony oraz cecha ich mobilności są obecnie najważniejszymi czynnikami wpływającymi na rozwój komunikacji. Wszystko zaczęło się 29 września 1969 roku, kiedy to Tim Berners-Lee z University of California wraz ze swoim zespołem połączyli komputer z routerem (urządzenie sieciowe). Pierwsza próba połączenia dwóch komputerów z siecią nie powiodła się. Ale pojawiła się możliwość realizowania kolejnych połączeń, dalszego bardziej dynamicznego rozwoju i tworzenia Internetu. Rok 1963. Powstaje pierwsza, szczegółowa koncepcja sieci komputerowej. Rok 1967. Larry’emu Robertsowi udaje się skomunikować komputery. Rok 1969. Rozpoczyna pracę sieć ARPANET. Do badań włączają się wiodące laboratoria w Stanach Zjednoczonych. Rok 1971: Ray Tomlison opracowuje system e-mail i sugeruje wykorzystanie symbolu @. W 1974 powstaje pierwsza komercyjna wersji ARPANET, sieć Telenet. W 1976 roku, Robert Metcalfe tworzy pierwszą sieć lokalną Ethernet. Rok 1982, to narodziny nowoczesnego Internetu. ARPA tworzy jednolity język sieci TCP/IP. Stąd Arpanet stał się szybkim szkieletem Internetu, który zapewnia fizyczne połączenie między węzłami (hosty). W 1983 Paul Mockapetris opracowuje system domen (Domain Name System, DNS). 1991 rok. Europejskie laboratorium fizyczne CERN wprowadza w życie protokół www-World Wide Web, początkowo służący przede wszystkim dla wymiany informacji wśród fizyków. Wówczas pojawia się pierwszy wirus komputerowy rozpowszechniany za pośrednictwem Internetu. W roku 1993 r. powstaje pierwsza przeglądarką internetowa Mosaic. W 1996 roku zaczynają konkurować ze sobą przeglądarki Netscape, tworzona pod kierunkiem Marka Andreesona i Internet Explorer, opracowany przez firmę Microsoft. Główną funkcją przeglądarki jest wyświetlanie hipertekstu. World Wide Web jest nierozerwalnie związane z pojęciami dokumentów hipertekstowych. “Hiperłącza” są oparte na technologii adres URL sieci Web. Ogólnie można stwierdzić, że World Wide Web oparty jest na “trzech filarach”: HTTP, HTML i adres URL. Obecnie istnieją dwie tendencje w rozwoju sieci World Wide Web: Semantic Web i społeczną. Sieć semantyczna wymaga poprawy spójności i wprowadzenia nowych formatów metadanych. Sieć społeczna opiera się na pracy przy tworzeniu informacji www wykonanej przez samych użytkowników sieci Web.
Co jeszcze zawdzięczamy Internetowi? Najbardziej nowoczesną i oszczędną formę komunikacji – telefonię internetową. Powstała 15 lutego 1995 r., kiedy VocalTec wydał swój pierwszy program komunikacyjny służący do kontaktów głosowych głos w sieci IP. Abonent może używać telefonii internetowej dzwoniąc na normalny telefon domowy. Płaci jedynie za korzystanie z Internetu. W 2003 roku został stworzony przez firmę Skype całkowicie darmowy sposób komunikacji. Dzięki niemu można rozmawiać w trybie wideo z użytkownikiem komputera w dowolnej części świata.
Długą drogę musiała przejść ludzkość od ognisk sygnalizacyjnych i bębnów przez Internet i telefon internetowy, by w sumie dojść do tego samego – zrealizowania potrzeby osobistego kontaktu.
Internet to dobrodziejstwo, ale nie zawsze i nie wszędzie. W wielu krajach dostęp do niego jest ograniczony przez wysokie koszty usług telekomunikacyjnych i niewielką ilość komputerów w pracy i w domu. Wydaje się, że najważniejszym czynnikiem, który rzutować będzie na przyszły rozwój Internetu, jest pojawienie się konkurencji na rynku dostępu do informacji. Cena może spaść z tego właśnie powodu.
Punktem zwrotnym w Internecie przyszłości, jako powszechnym systemie informacyjnym, będzie również przewidywany rozwój e-commerce oraz dalszy rozwój technologii mobilnych. Dzięki dynamicznemu rozwojowi segmentu nowoczesnych tabletów oraz smartfonów komunikacja za pomocą aplikacji interntetowych sprawi, że w niedługim czasie poprawi się np. efektywność oraz jakość komunikacji pomiędzy firmami i osobami prywatnymi. Użytkownicy dzięki rozwojowi technologii mobilnych już w tej chwili bez problemu komunikują się na długich dystansach, wymieniają informację, czy mają dostęp do informacji przetwarzanych „w chmurze”. Wykorzystanie infrastruktury internetu oraz dostępności urządzeń mobilnych rozprzestrzenia się przemysł i przyczynia się do ich zysków, zatem wpływa na ich ogólny rozwój. Podczas gdy infrastruktura wpływa bezpośrednio na branżę telekomunikacyjną, w wyniku czynników zewnętrznych, w innych sektorach gospodarki, występują spillover’y sieci mobilnych. To w efekcie pobudza popyt oraz zapotrzebowanie ciągłego rozwoju i sposobu komunikacji.
Usługi bankowe będą świadczone wyłącznie przez Internet. Nastąpi intensywny rozwój wielu usług online. Jednak należy podchodzić to wszystkiego z dużą dozą ostrożności. Negatywnym przykładem już dziś może być sprzedaż “towarów cyfrowych”, takich jak elektroniczne wydania gazet i muzyka. Zwłaszcza w przypadku tej ostatniej Internet okazał się koszmarem dla przemysłu muzycznego. Teraz każdy nastolatek możne umieścić na swojej stronie kolekcję płyt CD, a inny, gdzieś na drugim końcu świata skopiuje sobie chronione lokalnym prawem autorskim utwory. Jeszcze większym zagrożeniem jest stosowanie przez rządy państw blokowania stron internetowych i podglądanie ludzi, ograniczając ich prywatność. Wśród zbieranych danych mogą być miedzy innymi informacje o odwiedzanych portalach społecznościowych, wykorzystywaniu e-maili, o korzystaniu z telefonii internetowej.
Przykładem takiego działania Państwa może być ogarnięta wojną Syria. Tamtejsze władze zupełnie pozbawiły mieszkańców kraju Internetu, bojąc się rebeliantów, którzy w ten sposób się porozumiewali i informowali świat o okrutnych zbrodniach reżimu.
Pomimo wielu minusów jakie ma internet, niewątpliwym jest jednak fakt, że internet znacznie przyczynił sie do poszerzenia zakresu i metod telekomunikacyjnego porozumiewania się ze sobą. Zwiększył również częstotliwość międzyludzkich interakcji. Jego wynalezienie z pewnością nadało dynamiki przemianom nowoczesnych społeczeństw, które korzystają z dawnych dobrodziejstw telekomunikacji w nowych formach.
Autor: Jacek Kwaśny
Tagi: Microsoft, Skype, Tablet, telefon